VERİMERKEZİ

Radore 520 m2, 110m2, 285m2 ve 120m2 olmak üzere toplamda 1.035 m2’lik 4 veri merkezi salonuna sahiptir. İstanbul Levent’te bulunan MetroCity AVM’nin -4. katında yer almaktadır. MetroCity AVM’nin yapımı 2002 yılında tamamlanmış ve 2003 yılında hizmete açılmıştır. MetroCity AVM, Metro ulaşım hattı üzerine inşa edilmiştir.

İstanbul genelinde internet altyapısı Metro ulaşım hattı üzerinde bulunmaktadır. İnternet açısından stratejik bir noktada konumlanmış olan Radore’nin internet altyapısı, İnternet Servis Sağlayıcılarına (ISP) doğrudan bağlı bulunmaktadır. Radore bulunduğu konumu sayesinde, her yerden çok rahat ulaşılabilecek bir pozisyondadır. MetroCity AVM gelişmiş güvenlik sistemleri, yangın ihbar, yangın söndürme ve duman tahliye sistemleri ile 7 gün 24 saat kontrol altındadır.

MetroCity AVM binası NFPA (Amerikan Ulusal Yangın Önleme Birliği) standartları dikkate alınarak kurgulanmıştır. Deprem anında yangın söndürme sisteminin etkin olarak çalışmasını sağlayacak önlemler alınmış ve doğalgazı kesen ventil sistemi kurulmuştur. Bina girişlerinde olası durumlarda itfaiyenin yangına rahatlıkla müdahale edebilmesi için itfaiye bağlantı ağızları bulunmaktadır.

 

ENERJİ

Radore Veri Merkezi'nin enerji kapasitesi 1,6 MW beyaz alan için, 1 MW ofis alanları için ve 1,6 MW da yedek olmak üzere toplamda 4.2 MW’tır. Enerji, MetroCity AVM’de bulunan ve Radore’ye ait olan ikisi ana, biri yedek 3 farklı dağıtım trafosu ile Radore Veri Merkezi’ne aktarılır. Radore Veri Merkezi’ne ait trafolar orta gerilim ring şebekesine bağlıdır ve böylece iki noktadan besleme ile yedeklenmiştir.

Senkronizasyon Kontrol Panosu, geçişler için (jeneratör-jeneratör, trafo-trafo ve jeneratör-trafo) anlık olarak enerjiyi takip eder ve arıza, düşük/yetersiz voltaj veya frekans durumlarındaki geçişleri otomatik olarak yapar. Maksimum süresi 30 saniye olan geçiş sırasında UPS altyapısı devreye girerek kesintisiz enerji sağlar. UPS sistemine ait akü grubu minimum 15 dakika besleme sağlayabilme kapasitesine sahiptir.

Bire bir yedekli ve otomatik geçişli trafo sisteminin arkasında, şebeke enerjisinin kesildiği anlarda veri merkezine enerji üretmek için hazır ve otomatik konumda bekleyen 3 adet 1,100 kVA’lık Caterpillar (CAT) dizel jeneratör bulunur. Bu jeneratörler için Radore’ye ait 2 adet 3.500 m3‘lük yakıt tankı, 1 adet 10.000 m3’lük yakıt tankı ve 1 adet 30.000 m3‘lük MetroCity AVM’ye ait paylaşımlı yakıt tankı bulunmaktadır. Enerji kesintisi durumunda yakıt tanklarından biri aktif olarak kullanılırken diğeri aktif olanı besleyerek kesintisiz enerji sağlar.

Radore Veri Merkezi’nde kullanılan UPS sistemi 4 x (N+N) ve 1 x (N+1) yedekli olarak kurgulanmıştır.

Veri merkezi UPS altyapısında;

  • 1. Grup 15x50 kVA Newave (ABB) Modüler UPS, (N+N)
  • 2. Grup 10x100 kVA Newave (ABB) Modüler UPS, (N+N)
  • 3. Grup 10x100 kVA Newave (ABB) Standalone UPS (N+N)
  • 4. Grup 5x100 kVA Newave (ABB) Standalone UPS (N+1)
  • 5. Grup 5x50 kVA Newave (ABB) Modüler UPS (N+N)


şeklinde beş farklı UPS sistemi mevcuttur. Veri merkezi alanları, network altyapısı ve ofisler için enerji A ve B hatları olmak üzere çift besleme ile sağlanır. A enerji hattı 1. ve 2. grup, B enerji hattı 3. ve 4. grup UPS’ler ile beslenir. Ayrıca ofis ve network altyapısı bu alanlara dedike, minimum 60 dakika enerji sağlayan 5. grup UPS’ler ile beslenir.

Sunucu kabinlerine enerji, yedekli “busbar” hattı ile sağlanır. Busbar hatları ile kablo-donanım kaosu önlenmiş olup, ayrıca doğal afetlere karşı dayanıklılık kazanılmıştır. Busbar hattı sayesinde teknik sorunlara daha kolay müdahale edilebildiği gibi soğutma sistemi de daha performanslı bir şekilde çalışmaktadır.

Yedekli busbar hattına ek olarak sunucu kabinleri iki ayrı UPS grubundan beslenen iki farklı PDU (Power Destribution Unit) ile yedeklenmiştir. 

 

İKLİMLENDİRME

Radore Veri Merkezi iklimlendirmesinde “free cooling” teknolojisi kullanılmaktadır. “Free cooling” iklimlendirmede kullanılan suyun soğutulması için dış ortamdaki düşük hava sıcaklığını kullanmayı mümkün kılan ekonomik bir iklimlendirme metodudur. Veri merkezindeki “free cooling” altyapısı,

  • 3 x 840 kW RC Chiller (suyu soğutmaya yarayan dış üniteler)
  • Veri merkezi içinde hava sirkülasyonu sağlayan hassas RC klimalar (iç üniteler)
  • Suyun bu iki ünite arasında taşınması için gerekli basıncı sağlayan pompalardan oluşmaktadır.

Veri merkezi içinde sıcak hava koridorlarına hapsedilen 30-35°C değerindeki sıcak hava, hassas klima üniteleriyle emilir ve chiller’lardan gelen soğuk su ile 16-23°C’ye kadar soğutulur. Soğutulan hava doğrudan sunucu sistemlerinin soğuk hava girişlerine yönlendirilir. Kış aylarında bu işlem, dış ortamda bulunan chiller ünitelerinin kompresörlerini kullanmadan doğal soğuk hava ile gerçekleştirilir ve enerji tüketiminde %70’e kadar tasarruf sağlanır. Radore’nin yıllık PUE oranı ortalaması 1,43’tür.

Radore Veri Merkezi’nin aktif 5.850.000 BTU ve yedek 2.900.000 BTU soğutma gücü bulunmaktadır. İklimlendirme altyapısının tamamı N+1 yedekli olarak tasarlanmıştır.

 

FİZİKSEL GÜVENLİK

Radore Veri Merkezi dijital ve fiziksel olarak 7 gün 24 saat kameralarla izlenmektedir. Radore'nin bulunduğu MetroCity AVM’ye, AVM yönetimi tarafından belirlenen saatler dışında yetkilendirilmiş personel haricinde giriş-çıkış yapmak mümkün değildir. Enerji ve iklimlendirme üniteleri veri merkezinden farklı bir katta bulunmaktadır. Bu alana sadece Radore’den yetkili kişiler giriş yapabilmektedir.

Radore’ye ait alanlarda müşterilere ziyaretleri süresince Operasyon Merkezi yetkilileri eşlik etmektedir.

MetroCity AVM’ye ek olarak Radore Veri Merkezi’nde tüm giriş ve çıkışlar dijital ve fiziksel olarak 7 gün 24 saat izlenmekte ve görüntüler kaydedilmektedir.

Fiziksel güvenlik önlemlerinin yanı sıra, yangın algılama sisteminde Honeywell hava örneklemeli duman dedektörleri kullanılır. Yangın önleme ve söndürme sistemlerinde Siemens ve 3M Novec 1230 gazlı, FM200 gazlı ve aerosol tozlu sistemleri bulunmaktadır. Sensörlü su ve nem kontrol cihazları ile ofis alanları ve veri merkezi 7 gün 24 saat denetim altında tutulmaktadır.

 

NETWORK

Radore, G-İSS-125 numaralı İnternet Servis Sağlayıcı lisansı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından internet erişimi sağlama ve hosting konusunda yetkilendirilmiştir. Radore Veri Merkezi, internet erişimini 3 farklı internet servis sağlayıcısı ile (Türk Telekom, Turk Telekom International ve opsiyonel olarak Telecom Italia / Seabone) sunmaktadır. Ayrıca Radore Veri Merkezi’nin Türkiye Network Altyapı Platformu (TNAP) üzerinden 6 farklı servis sağlayıcı ile peering’i* bulunmaktadır.

Radore, bulunduğu lokasyonda Türk Telekom, Turk Telekom International, Superonline, Vodafone, TurkNet ve Grid Telekom’un fiber altyapılarına doğrudan bağlanabilmektedir. Bağlantı, birebir yedekli ve toplam 1,6 Tbit/s kapasiteli Brocade NetIron XMR 16000’ler ile gerçekleştirilir. Radore müşterileri de yine birebir yedekli Brocade MLXe-16 aggregation router’lar üzerinden network omurgasına bağlanır. İnternet servislerinde yük dengelemesi için Brocade ServerIron ADX 1000 switch’ler kullanılmaktadır.

Radore network altyapısında 10 Gbit ethernet ara yüzleri kullanılır. Talep edilmesi durumunda 100 Gbit ethernet erişim kapasitesi de mevcuttur. Network’de kullanılan bu yüksek kapasite sayesinde Radore Veri Merkezi müşterilerinin anlık ya da kalıcı yüksek kapasite ihtiyaçlarına ağ üzerinde hiçbir fiziksel ya da yazılımsal değişiklik yapmadan rahatlıkla yanıt verebilmektedir. İhtiyaçlar doğrultusunda - tek servis sağlayıcıdan bağımsız olarak - yedekli internet erişimi sağlanabilmektedir. Ana omurga seviyesindeki tüm network cihazları yedekli enerji kaynağı ile beslenmektedir.

Veri merkezi omurgasının network katmanında Brocade; DDoS firewall, TCP multiplexing, load balancing gibi servisler için Brocade’le birlikte, Riorey ve Citrix ürünleri kullanılmaktadır. Kabinlerde kullanılan switch’ler DELL ya da Brocade ürünleri arasından seçilebilir.

(*) Peering: Farklı internet servis sağlayıcılarının kullanıcıları arasındaki trafiğin takası amacıyla, erişim öz kaynaklarını gönüllü olarak paylaşmalarıdır.

 

İZLEME ( Monitoring )

Radore Veri Merkezi Altyapı Ekibi veri merkezi altyapısını oluşturan enerji, iklimlendirme ve güvenlik bileşenlerinin takip, izleme ve bakımından sorumludur. Günlük, haftalık ve aylık periyodik bakım prosedürleri ile birlikte altyapı bileşenlerinin tamamı kesintisiz olarak altyapı ekibi tarafından izlenmektedir. Enerji dağıtım sistemlerine ait parametreler Enerji Kalite Analizörü ile 7 gün 24 saat takip edilmekte ve ölçümlenmektedir. Veri merkezi ve ofisler Yangın İhbar Santrali ile izlenmekte olup veri merkezi alanları 26 noktada sıcaklık, nem ve su seviye sensörleri ile yine 7/24 takip edilmektedir. İklimlendirme altyapısını oluşturan chiller kompresörlerine ait su debisi, gidiş-dönüş suyu sıcaklıkları ve dış ortam hava sıcaklığı da günlük olarak takip edilmektedir.

Radore Network Ekibi, Radore’nin müşterilerine sunduğu kesintisiz internet erişiminin sürekliliği için network omurgasına ait tüm bileşenleri 7 gün 24 saat boyunca anlık olarak izlemektedir. Network altyapısında Sflow yazılımı ile gelen ve giden verinin takibi yapılmakta, Argus yazılımı ile de sunucu anlık olarak kontrol edilmektedir.

 

VERİ MERKEZİ FOTOĞRAFLARI